Outsourcing księgowości: Zalety i wady związane z delegowaniem zadań księgowych do biura rachunkowego

Z roku na rok całkowity outsourcing księgowości staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla wielu firm, tak naprawdę niezależnie od ich wielkości oraz branży, w której się rozwijają. Delegowanie wszystkich zadań związanych z finansami oraz rachunkowością do specjalistycznego biura rachunkowego, które zajmuje się tym od wielu lat, może przynieść dla Ciebie oraz Twojej firmy liczne korzyści.

Outsourcing księgowości do QA pozwala na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia ekspertów z naszego biura rachunkowego, a to zapewnia oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Dodatkowo pozwala na skuteczne zminimalizowanie ryzyka błędów. Jednak przed podjęciem finalnej decyzji o outsourcingu księgowości, rekomendujemy dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb oraz oczekiwań, które pomogą wybrać najlepszą ofertę. Warto również porównać oferty różnych biur rachunkowych i sprawdzić nie tylko pozycję na lokalnym rynku, ale również sprawdzić certyfikaty, nagrody i zdobyte wyróżnienia.

Warto poświęcić na to swój czas, ponieważ w przyszłości z pewnością zaprocentuje to na Twoją korzyść.

 

outsourcing księgowości, czy warto wady zalety

Korzyści z outsourcingu księgowości dla Twojej firmy

Pierwszą najważniejszą korzyścią, jaka płynie z outsourcingu księgowości dla Twojej firmy, jest fakt, że nie musisz się tym zajmować osobiście ani Ty ani Twój zespół. Czerpiesz z doświadczenia, wiedzy i aktualnych działań specjalistów z naszego biura rachunkowego QA, którzy zajmują się księgowością zawodowo.

Biura rachunkowe zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, którzy są na bieżąco z najnowszymi przepisami wchodzącymi w życie, szczególnie w aktualnie panujących czasach. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje księgi rachunkowe będą prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. Specjaliści z naszego biura rachunkowego QA mają również wiedzę na temat optymalizacji podatkowej, dzięki czemu w niektórych przypadkach są w stanie skutecznie doradzić, co zmienić, by dodatkowo zaoszczędzić pieniądze w Twojej firmie.

Redukcja kosztów zatrudnienia wewnętrznych księgowych i/lub ich asystentów?

Jest to ważny powód, bardzo ważny powód, dla których firmy decydują się na outsourcing księgowości. Jest to mocne ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem wewnętrznych księgowych, ich asystentów, zakup komputera/ów i stanowiska, drukarki, często także serwera oraz materiałów biurowych, papieru ksero, tonerów itp. 

Wewnętrzne zatrudnienie księgowych wiąże się z ponoszeniem kosztów zatrudnienia, wynagrodzeń, szkoleń oraz benefitów pracowniczych.

Po przejściu na outsourcing księgowości w praktyce oznacza, że płacisz tylko i wyłącznie za usługi naszego biura rachunkowego QA, a więc nie ponosisz wszystkich powyżej wymienionych kosztów. Właśnie dzięki temu możesz elastycznie dostosowywać zakres usług do bieżących potrzeb i w efekcie mieć stały wpływ na wysokość kosztów związanych z umową outsourcingową.

Efektywność czasu i zasobów dzięki delegowaniu zadań księgowych

W XXI wieku, szczególnie po pandemii, gdy znacznie więcej firm zaczęło również działać w przestrzeni Internetowej, jest zauważalny niezwykle dynamiczny rozwój środowisk biznesowych, a wiele branż wbrew pozorom aktualnie przeżywa swój rozkwit.

Właśnie dlatego efektywne zarządzanie czasem i zasobami stanowi kluczowy element finalnego sukcesu całej firmy. Odpowiednie delegowanie zadań księgowych do naszego profesjonalnego biura rachunkowego QA może przynieść znacznie zauważalną oszczędność czasu, energii oraz – jak już wiemy – pieniędzy.

Oszczędność czasu?

Prowadzenie pełnej księgowości jest czasochłonne i wymaga sporo uwagi, dlatego delegując te zadania do specjalistów z naszego biura rachunkowego QA, Ty i cały Twój zespół jesteście w stanie skupić się na ważnych rzeczach z punktu rozwoju całego biznesu oraz obsługi klientów.
Nie musisz poświęcać dodatkowego czasu na wprowadzanie danych, analizowanie rachunków czy rozliczanie należnych podatków.

Oszczędność zasobów?

Wynajmując nasze biuro rachunkowe, płacisz za nasze usługi. To my mamy wewnętrznie zoptymalizowane procesy, miejsca pracy, dodatkowe oprogramowania lub niezbędne systemy. Możliwość skoncentrowania się na kluczowych aspektach biznesu. To wszystko pozwoli Ci mieć spokojną głowę oraz pewność, że wszystkie rzeczy związane z księgowością i rachunkami w Twojej firmie są odpowiednio wykonywane.

Właśnie dzięki temu rozwój Twojej firmy może być płynniejszy, ponieważ nie będziesz odrywać swojej uwagi od bieżących spraw w Twojej branży.

Potencjalne wady outsourcingu księgowości

W momencie, gdy decydujesz się na outsourcing, przekazujesz odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych do biura rachunkowego. Jedną z wad może być niejako utrata kontroli nad procesem księgowym. Istnieją jednak na to rozwiązania. Przede wszystkim należy wybrać zaufane biuro rachunkowe, takie jak nasze. Warto również jasno ustalić wszystkie warunki współpracy i w umowie zawrzeć ważne dla Ciebie aspekty, np. jak chronione są wrażliwe dla nas dane.
Drugą potencjalną wadą jest oczekiwanie na odpowiedzi. Czasem niektórych analiz będziesz potrzebować bardzo szybko, a współpraca z zewnętrzną firmą ten proces może wydłużyć, bo obsługiwanych jest wiele firm. Warto się zastanowić, jak często potrzebne są analizy, co dziennie, co tydzień, czy raz/kilka razy w roku. Możesz nas uprzedzić, że za niedługo będziesz potrzebował szybkiej analizy, a my Ci w tym pomożemy zwiększając nasze możliwości. Wszystko jest do ustalenia.

Podsumowanie

Podsumowując, outsourcing księgowości może stać się korzystnym rozwiązaniem, które przyczynia się do efektywnego zarządzania finansami Twojej firmy. Ważne jest jednak przeprowadzenie dokładnej analizy korzyści i kosztów oraz odpowiednie przygotowanie informacji. Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów na temat tego, jak nasze biuro rachunkowe QA może wesprzeć Ciebie i rozwój Twojego biznesu.
Do przeliczenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz